Skip to content

16 Byron Ct

Westfield, NJ 07090

Built 1965

Last Sale Price
$687,000
Last Sale Date
Jun 28, 2016

Property Information

Block5004
Lot20
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1965

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,340
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$458,100
63%
Improvement Value:$268,800
37%
Total Assessment$726,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,370+2.1%
2024$16,035+2.0%
2023$15,723+0.2%
2022$15,687+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$687,000

From:

To:

Sq Ft4,340DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$241,500
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1965