Skip to content

20 Byron Ct

Westfield, NJ 07090

Built 1964

Last Sale Price
$949,000
Last Sale Date
Sep 23, 2020

Property Information

Block5004
Lot23
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1964

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,023
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$546,200
58%
Improvement Value:$398,800
42%
Total Assessment$945,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,281+2.1%
2024$20,847+6.2%
2023$19,621+0.2%
2022$19,575+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$949,000

From:

To:

Sq Ft3,023DeedBook 6389, Page 2710Recorded11/16/2020

Property Sale

Sale
$825,000

From:

To:

Sq Ft2,348DeedBook 5774, Page 567Recorded8/4/2009

Property Sale

Sale
$382,500
DeedBook 4414, Page 336

Property Built

Built

Year Built: 1964