Skip to content

18 Manchester Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$325,000
Last Sale Date
Jun 29, 1993

Property Information

Block5004
Lot32
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,577
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$485,000
59%
Improvement Value:$340,700
41%
Total Assessment$825,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,595+2.1%
2024$18,215+2.0%
2023$17,860+0.2%
2022$17,819+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook 3984, Page 213

Property Built

Built

Year Built: 1959