Skip to content

1231 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 16, 2012

Property Information

Block5004
Lot41
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,284
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$501,800
61%
Improvement Value:$327,400
39%
Total Assessment$829,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,674+2.1%
2024$18,292+2.0%
2023$17,936+0.2%
2022$17,894+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft3,284DeedBook 5231, Page 298Recorded2/7/2002

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3284, Page 985

Property Built

Built

Year Built: 1956