Skip to content

1415 Pine Grove Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$289,000
Last Sale Date
Jun 30, 2001

Property Information

Block5010
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,404
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$377,900
77%
Improvement Value:$112,300
23%
Total Assessment$490,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,039+2.1%
2024$10,814+2.0%
2023$10,603+0.2%
2022$10,579+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$289,000

From:

To:

Sq Ft1,404DeedBook 5145, Page 48Recorded7/19/2001

Property Built

Built

Year Built: 1954