Skip to content

1008 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1936

Owner
---
Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Dec 8, 2025

Property Information

Block5016
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1936

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,868
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$459,200
76%
Improvement Value:$144,500
24%
Total Assessment$603,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,338+2.1%
2024$14,046+2.0%
2023$13,772+0.2%
2022$13,740+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,850,000
Sq Ft2,868DeedBook 6604, Page 2636Recorded12/16/2025

Property Sale

Sale
$895,000
Sq Ft1,536DeedBook 6556, Page 159Recorded9/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1936