Skip to content

1006 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$609,400
Last Sale Date
Feb 2, 2014

Property Information

Block5016
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,447
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$418,800
51%
Improvement Value:$405,400
49%
Total Assessment$824,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,561+2.1%
2024$18,182+39.7%
2023$13,013+0.2%
2022$12,983+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$609,400

From: LOFFREDO, DOUGLAS R & CAROLINE N, LOFFREDO, DOUGLAS R & CAROLINE N

To: SATHANANTHAN, PREVEEN & SU, TERRY, SATHANANTHAN, PREVEEN & SU, TERRY

Sq Ft1,447DeedBook 5992, Page 817Recorded2/20/2014

Property Sale

Sale
$220,000
DeedBook 4574, Page 228

Property Built

Built

Year Built: 1953