Skip to content

710 Lawrence Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1929

Last Sale Price
$1,365,000
Last Sale Date
Oct 15, 2015

Property Information

Block501
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1929

Building Details

Building Class18
Description2S-S-E-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage4,549
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$784,400
62%
Improvement Value:$480,600
38%
Total Assessment$1,265,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,488+2.1%
2024$27,906+2.0%
2023$27,362+0.2%
2022$27,299-2.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,365,000

From: BARNACLE, JAMES C JR & LISA, BARNACLE, JAMES C JR & LISA

To: DOBSON, WILLIAM J JR & LINDA, DOBSON, WILLIAM J JR & LINDA

Sq Ft4,549DeedBook 6092, Page 869Recorded11/25/2015

Property Sale

Sale
$1,280,000

From: WEISMAN, ANDREW B & JODY L, WEISMAN, ANDREW B & JODY L

To: BARNACLE, JAMES C JR & LISA, BARNACLE, JAMES C JR & LISA

Sq Ft4,549DeedBook 5978, Page 953Recorded11/4/2013

Property Sale

Sale
$540,000
DeedBook 4081, Page 165

Property Sale

Sale
$205,000
DeedBook 3285, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1929