Skip to content

920 Lawrence Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Last Sale Price
$1,542,500
Last Sale Date
Apr 9, 2007

Property Information

Block502
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,274
Acreage0.41

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$545,900
52%
Improvement Value:$504,100
48%
Total Assessment$1,050,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,646+2.1%
2024$23,163+2.0%
2023$22,712+0.2%
2022$22,659-9.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,542,500

From: WALSWEER, JANE M

To: KOBRIN, CRAIG J & MAUREEN E

Sq Ft3,274DeedBook 5652, Page 488Recorded6/1/2007

Property Sale

Sale
$70,000
DeedBook 3577, Page 564

Property Built

Built

Year Built: 1955