Skip to content

910 Woodmere Drive

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$1,450,000
Last Sale Date
Jan 24, 2022

Property Information

Block201
Lot37
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class18
Description2S-F-E
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,321
Acreage0.3

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$621,200
50%
Improvement Value:$620,500
50%
Total Assessment$1,241,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,963+2.1%
2024$27,392+13.9%
2023$24,057-2.4%
2022$24,655+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,450,000

From: GALLMAN, LEROY W JR & CARI A

To: FRIEDMAN, BENJAMIN & JESSICA

Sq Ft3,321DeedBook 6450, Page 843NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded2/7/2022

Property Sale

Sale
$1,090,000

From: CORTESE, DAVID & LAM, DOROTHY Y L

To: GALLMAN, LEROY W JR & CARI A

Sq Ft3,321DeedBook 6370, Page 2642Recorded6/9/2020

Property Sale

Sale
$1,135,000

From: RUSH, SIMON P & CHERYL H, RUSH, SIMON P & CHERYL H

To: CORTESE, DAVID & LENG, DOROTHY L Y, CORTESE, DAVID & LENG, DOROTHY L Y

Sq Ft3,065DeedBook 5959, Page 741Recorded7/3/2013

Property Sale

Sale
$739,900

From: BIENER, KAREN H

To: RUSH, SIMON P & CHERYL H

DeedBook 5432, Page 353NU CodeEstate / executor (10)Recorded5/27/2004

Property Sale

Sale
$1,350,000
DeedBook 3572, Page 174

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 3544, Page 371

Property Built

Built

Year Built: 1950