Skip to content

814 Cedar Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1928

Last Sale Price
$1,125,000
Last Sale Date
Dec 3, 2015

Property Information

Block504
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1928

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,158
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,400
55%
Improvement Value:$455,500
45%
Total Assessment$1,011,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,788+2.1%
2024$22,323+2.0%
2023$21,887+0.2%
2022$21,837+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,125,000

From:

To:

Sq Ft3,158DeedBook 6096, Page 566Recorded12/18/2015

Property Sale

Sale
$835,000
DeedBook 4885, Page 213

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 3308, Page 962

Property Built

Built

Year Built: 1928