Skip to content

834 Cedar Terr

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 25, 2010

Property Information

Block504
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,210
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$556,400
52%
Improvement Value:$508,000
48%
Total Assessment$1,064,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,970+2.1%
2024$23,481+2.0%
2023$23,023+0.2%
2022$22,970+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$395,000
DeedBook 4572, Page 340

Property Sale

Sale
$272,000
DeedBook 3438, Page 438

Property Built

Built

Year Built: 1940