Skip to content

1002 Summit Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Owner
---
Last Sale Price
$915,000
Last Sale Date
Feb 13, 2026

Property Information

Block5101
Lot1
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1959

Building Details

Building Class17
Description2.5S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,082
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$439,400
69%
Improvement Value:$193,500
31%
Total Assessment$632,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,253+2.1%
2024$13,962+2.0%
2023$13,690+0.2%
2022$13,658+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$915,000
Sq Ft2,082DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded2/25/2026

Property Sale

Sale
$285,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1959