Skip to content

402 Sandford Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1958

Last Sale Price
$650,000
Last Sale Date
Oct 22, 2004

Property Information

Block5101
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,515
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,600
64%
Improvement Value:$244,600
36%
Total Assessment$685,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,431+2.1%
2024$15,116+2.0%
2023$14,821+0.2%
2022$14,787+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$650,000

From: LAWTON, PHILIP N & DENA L

To: O'ROURKE, JOHN & SUZANNE

Sq Ft2,515DeedBook 5463, Page 870Recorded11/3/2004

Property Sale

Sale
$320,000
DeedBook 4532, Page 224

Property Sale

Sale
$130,000
DeedBook 3387, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1958