Skip to content

418 Cayuga Way

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Date
Jul 16, 1973

Property Information

Block5103
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,153
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$386,500
62%
Improvement Value:$236,900
38%
Total Assessment$623,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,039+2.1%
2024$13,752+2.0%
2023$13,484+0.2%
2022$13,453+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1956