Skip to content

485 Otisco Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jan 30, 2008

Property Information

Block5104
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,156
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
64%
Improvement Value:$215,900
36%
Total Assessment$598,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,485+2.1%
2024$13,210+2.0%
2023$12,952+0.2%
2022$12,922-2.2%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$615,000
DeedBook 5557, Page 48

Property Sale

Sale
$615,000

From:

To:

DeedBook 5557, Page 48NU CodeEstate / executor (10)Recorded1/10/2006

Property Built

Built

Year Built: 1956