Skip to content

181 Tudor Oval

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 22, 2020

Property Information

Block5004
Lot72
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,118
Acreage0.37

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$494,200
90%
Improvement Value:$53,300
10%
Total Assessment$547,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,830+2.2%
2024$11,578+2.1%
2023$11,342+0.2%
2022$11,315+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954