Skip to content

478 Otisco Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$597,000
Last Sale Date
Jun 29, 2009

Property Information

Block5105
Lot17
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,238
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
61%
Improvement Value:$245,000
39%
Total Assessment$627,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,140+2.1%
2024$13,851+2.0%
2023$13,581+0.2%
2022$13,550+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$597,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 5769, Page 318Recorded7/1/2009

Property Sale

Sale
$560,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 5453, Page 768Recorded9/15/2004

Property Built

Built

Year Built: 1956