Skip to content

1141 Tice Place

Westfield, NJ 07090

Built 2007

Last Sale Price
$1,235,000
Last Sale Date
Jul 31, 2008

Property Information

Block5105
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,682
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$446,900
38%
Improvement Value:$729,300
62%
Total Assessment$1,176,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,488+2.1%
2024$25,947+2.0%
2023$25,441+1.2%
2022$25,132+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$550,000

From:

To:

Sq Ft1,682DeedBook 5649, Page 416Recorded5/15/2007

Property Built

Built

Year Built: 2007