Skip to content

159 N Cottage Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1951

Last Sale Price
$1,365,000
Last Sale Date
Oct 19, 2024

Property Information

Block5107
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2.5S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,810
Acreage0.33

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$385,200
44%
Improvement Value:$482,800
56%
Total Assessment$868,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,460+2.1%
2024$19,062+2.0%
2023$18,690+0.2%
2022$18,647+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,365,000
Sq Ft3,810DeedBook 6563, Page 410Recorded11/25/2024

Property Sale

Sale
$455,000

From: O'DONNELL,WILLIAM M & BONNIE C

To: PAVLESZEK,JOHN A & DAWN B

Sq Ft1,024DeedBook 5569, Page 509Recorded3/13/2006

Property Sale

Sale
$190,000
DeedBook 4720, Page 178

Property Built

Built

Year Built: 1951