Skip to content

1246 Summit Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2016

Last Sale Price
$1,410,000
Last Sale Date
Sep 15, 2017

Property Information

Block5107
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2.5S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,516
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,600
34%
Improvement Value:$855,400
66%
Total Assessment$1,296,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,186+2.1%
2024$28,590+2.0%
2023$28,032+0.2%
2022$27,968+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,410,000

From:

To:

Sq Ft3,516DeedBook 6216, Page 2034NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded9/20/2017

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$535,000

From:

To:

Sq Ft2,238DeedBook 6080, Page 926Recorded9/21/2015

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 3463, Page 882