Skip to content

37 Moss Ave

Westfield, NJ 07090

Built 2020

Last Sale Price
$1,475,000
Last Sale Date
Mar 4, 2021

Property Information

Block5501
Lot6
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-H-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,578
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,600
30%
Improvement Value:$1,019,200
70%
Total Assessment$1,459,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$32,875+2.1%
2024$32,203+3.9%
2023$31,004-3.9%
2022$32,271+170.0%
Property History

Property Sale

Sale
$1,475,000

From:

To:

Sq Ft3,578DeedBook 6405, Page 2457Recorded3/18/2021

Property Built

Built

Year Built: 2020

Property Sale

Sale
$525,000

From:

To:

Sq Ft1,378DeedBook 6317, Page 14Recorded4/11/2019

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4000, Page 260

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 3427, Page 689