Skip to content

76 Genesee Trail

Westfield, NJ 07090

Built 1955

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Jun 26, 1995

Property Information

Block5107
Lot29
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,232
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,600
66%
Improvement Value:$228,700
34%
Total Assessment$672,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,140+2.1%
2024$14,831+2.0%
2023$14,542+0.2%
2022$14,508+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Sale

Sale
$280,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1955