Skip to content

600 Kensington Dr

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$519,000
Last Sale Date
Oct 28, 2016

Property Information

Block5205
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$357,600
69%
Improvement Value:$161,000
31%
Total Assessment$518,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,679+2.1%
2024$11,440+2.0%
2023$11,217+0.2%
2022$11,191+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$519,000

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded11/3/2016

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,357DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded2/14/2006

Property Built

Built

Year Built: 1952