Skip to content

109 Surrey Lane

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
May 16, 2008

Property Information

Block5206
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,357
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$382,900
61%
Improvement Value:$244,700
39%
Total Assessment$627,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,134+2.1%
2024$13,845+2.0%
2023$13,575+0.2%
2022$13,544+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000

From: WEINZIERL, RUSSELL R & TULIA

To: WNUCK, WILLIAM E & FORESE, ANDREA

Sq Ft1,357DeedBook 5712, Page 204Recorded5/21/2008

Property Built

Built

Year Built: 1953