Skip to content

10 Lambert Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$1,425,000
Last Sale Date
Mar 26, 2021

Property Information

Block5302
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class19
Description2.5S-H-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,576
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$515,200
42%
Improvement Value:$725,100
58%
Total Assessment$1,240,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,932+2.1%
2024$27,361+2.4%
2023$26,720+0.2%
2022$26,658+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,425,000

From: PARISE, DINA & LASORSA, VINCENZO

To: BURKE, WILLIAM III & ELYSE

Sq Ft3,576DeedBook 6407, Page 363Recorded3/31/2021

Property Sale

Sale
$1,375,000

From: CATANIA, ROBERT, CATANIA, ROBERT

To: PARISE, DINA & LASORSA, VINCENZO, PARISE, DINA & LASORSA, VINCENZO

Sq Ft1,618DeedBook 6169, Page 854NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded1/31/2017

Property Sale

Sale
$575,000

From: SCHMIDT, LOWELL, EXC, SCHMIDT, LOWELL, EXC

To: CATANIA, ROBERT, CATANIA, ROBERT

Sq Ft1,618DeedBook 6104, Page 60Recorded2/8/2016

Property Built

Built

Year Built: 1956