Skip to content

11 Lambert Cir

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 17, 1994

Property Information

Block5302
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1956

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,713
Acreage0.32

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$509,600
65%
Improvement Value:$279,800
35%
Total Assessment$789,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,777+2.1%
2024$17,414+2.0%
2023$17,075+0.2%
2022$17,035+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1956