Skip to content

2180 Bayberry Lane

Westfield, NJ 07090

Built 1961

Last Sale Price
$288,000
Last Sale Date
Apr 3, 1998

Property Information

Block5303
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1961

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,285
Acreage0.38

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$406,100
46%
Improvement Value:$476,600
54%
Total Assessment$882,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,878+2.1%
2024$19,472+2.0%
2023$19,093+0.2%
2022$19,049+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$288,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1961