Skip to content

711 Radley Rd

Westfield, NJ 07090

Built 1953

Last Sale Price
$290,000
Last Sale Date
Apr 30, 1997

Property Information

Block4401
Lot66
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1953

Building Details

Building Class18
Description2S-F-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,365
Acreage0.35

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$525,600
61%
Improvement Value:$336,000
39%
Total Assessment$861,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,403+2.1%
2024$19,007+2.0%
2023$18,636+0.2%
2022$18,593+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$290,000
DeedBook Login required, Page Login required

Property Built

Built

Year Built: 1953