Skip to content

724 Tamaques Way

Westfield, NJ 07090

Built 1959

Last Sale Price
$575,000
Last Sale Date
Dec 14, 2010

Property Information

Block5402
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-H-S
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,610
Acreage0.39

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$538,000
60%
Improvement Value:$365,300
40%
Total Assessment$903,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$20,342+9.0%
2024$18,658+2.0%
2023$18,295+0.2%
2022$18,252+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$575,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 5846, Page 291Recorded12/22/2010

Property Sale

Sale
$635,000

From:

To:

Sq Ft1,610DeedBook 5621, Page 12Recorded12/4/2006

Property Built

Built

Year Built: 1959