Skip to content

41 Summit Court

Westfield, NJ 07090

Built 1960

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Jun 11, 2024

Property Information

Block5503
Lot12
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1960

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,932
Acreage0.26

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$443,600
72%
Improvement Value:$170,700
28%
Total Assessment$614,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,834+2.1%
2024$13,551+2.0%
2023$13,287+0.2%
2022$13,257+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$770,000
Sq Ft1,932DeedBook 6549, Page 2299Recorded7/2/2024

Property Built

Built

Year Built: 1960