Skip to content

1620 Summit Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1933

Last Sale Price
$532,000
Last Sale Date
Aug 19, 2019

Property Information

Block5503
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1933

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,230
Acreage0.28

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$447,500
70%
Improvement Value:$191,900
30%
Total Assessment$639,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,399+2.1%
2024$14,105+2.0%
2023$13,830+0.2%
2022$13,798+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$532,000

From: RAO, PRABBAKER M & GOPI P

To: ATTA, AMAL F

Sq Ft2,230DeedBook 6346, Page 757Recorded11/7/2019

Property Sale

Sale
$58,000
DeedBook 3161, Page 247

Property Built

Built

Year Built: 1933