Skip to content

5 Sandy Hill Road

Westfield, NJ 07090

Built 1956

Last Sale Price
$567,500
Last Sale Date
Jun 6, 2013

Property Information

Block5503
Lot26
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-S-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.24

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$436,700
69%
Improvement Value:$196,100
31%
Total Assessment$632,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,251+2.1%
2024$13,960+2.0%
2023$13,687+0.2%
2022$13,656+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$567,500

From: KOZLOWSKI, CHRISTINE

To: SILECCHIA, JOHN & CHRISTINE

Sq Ft1,260DeedBook 5956, Page 462Recorded6/12/2013

Property Sale

Sale
$240,000
DeedBook 4030, Page 91

Property Sale

Sale
$212,000
DeedBook 3742, Page 51

Property Built

Built

Year Built: 1956