Skip to content

57 Sandy Hill Road

Westfield, NJ 07090

Built 2019

Last Sale Price
$1,261,625
Last Sale Date
Oct 31, 2019

Property Information

Block5503
Lot35
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2S-F-L-AG
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,260
Acreage0.25

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$440,000
34%
Improvement Value:$839,000
66%
Total Assessment$1,279,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,803+2.1%
2024$28,215+2.0%
2023$27,665+0.2%
2022$27,601+191.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,261,625

From:

To:

DeedBook 6349, Page 655NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded11/26/2019

Property Built

Built

Year Built: 2019

Property Sale

Sale
$465,000

From:

To:

Sq Ft1,260DeedBook 6201, Page 951Recorded7/19/2017