Skip to content

130 Wyoming St

Westfield, NJ 07090

Built 1940

Last Sale Price
$549,000
Last Sale Date
Feb 23, 2019

Property Information

Block5603
Lot9
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1940

Building Details

Building Class17
Description2S-VS-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,771
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$352,700
68%
Improvement Value:$166,100
32%
Total Assessment$518,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,683+2.1%
2024$11,445+2.0%
2023$11,222+0.2%
2022$11,196+2.7%
Property History

Property Sale

Sale
$549,000

From:

To:

Sq Ft1,771DeedBook Login required, Page Login requiredRecorded3/4/2019

Property Built

Built

Year Built: 1940