Skip to content

4 Tudor Oval

Westfield, NJ 07090

Built 1935

Last Sale Price
$599,000
Last Sale Date
Sep 15, 2011

Property Information

Block5002
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1935

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,775
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$414,600
65%
Improvement Value:$221,300
35%
Total Assessment$635,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,320+2.1%
2024$14,028+2.0%
2023$13,755+0.2%
2022$13,723+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$599,000

From: WALSH,PATRICIA M

To: GLYN, SHAWN R & NAOMI E

Sq Ft1,775DeedBook 5882, Page 176Recorded10/19/2011

Property Sale

Sale
$165,000
DeedBook 3375, Page 243

Property Built

Built

Year Built: 1935