Skip to content

1721 Nevada St

Westfield, NJ 07090

Built 1971

Last Sale Price
$1,703,815
Last Sale Date
Jun 13, 2024

Property Information

Block5604
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1971

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,973
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$363,000
29%
Improvement Value:$908,100
71%
Total Assessment$1,271,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,625+138.1%
2024$12,023+2.0%
2023$11,788+0.2%
2022$11,761+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,703,815
Sq Ft2,973DeedBook 6547, Page 2917Recorded6/18/2024

Property Sale

Sale
$565,000

From:

To:

Sq Ft2,452DeedBook 6503, Page 391Recorded3/30/2023

Property Built

Built

Year Built: 1971