Skip to content

1732 Nevada St

Westfield, NJ 07090

Built 1971

Last Sale Price
$408,000
Last Sale Date
May 2, 2000

Property Information

Block5606
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1971

Building Details

Building Class17
Description2S-F-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,502
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$371,000
59%
Improvement Value:$262,100
41%
Total Assessment$633,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,257+2.1%
2024$13,966+2.0%
2023$13,694+0.2%
2022$13,662+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$408,000
DeedBook 4970, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1971