Skip to content

1742 Florida St

Westfield, NJ 07090

Built 2016

Last Sale Price
$1,035,000
Last Sale Date
Jul 19, 2016

Property Information

Block5607
Lot8
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1939

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,000
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,700
36%
Improvement Value:$652,300
64%
Total Assessment$1,026,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$23,106+2.1%
2024$22,634+2.0%
2023$22,192+0.2%
2022$22,141+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,035,000

From:

To:

DeedBook 6140, Page 620NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/29/2016

Property Built

Built

Year Built: 2016

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft1,000DeedBook 6047, Page 96Recorded3/6/2015