Skip to content

747 Warren St

Westfield, NJ 07090

Built 2018

Last Sale Price
$1,115,000
Last Sale Date
Mar 2, 2018

Property Information

Block2811
Lot25
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class19
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,709
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$524,200
47%
Improvement Value:$590,800
53%
Total Assessment$1,115,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$25,110+2.1%
2024$24,597+2.0%
2023$24,117+0.2%
2022$24,062-1.8%
Property History

Property Sale

Sale
$1,115,000

From:

To:

DeedBook 6250, Page 351NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded3/12/2018

Property Built

Built

Year Built: 2018

Property Sale

Sale
$425,000

From:

To:

Sq Ft1,034DeedBook 6179, Page 888Recorded3/29/2017