Skip to content

1512 Boulevard

Westfield, NJ 07090

Built 1948

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 29, 2006

Property Information

Block5611
Lot3
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1948

Building Details

Building Class17
Description1.5S-VS-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,461
Acreage0.14

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$360,500
76%
Improvement Value:$112,000
24%
Total Assessment$472,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,641+2.1%
2024$10,423+2.0%
2023$10,220+0.2%
2022$10,197+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1948