Skip to content

1520 Boynton Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1954

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2001

Property Information

Block5716
Lot2
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1954

Building Details

Building Class17
Description1.5S-F-F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,427
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$444,400
84%
Improvement Value:$86,200
16%
Total Assessment$530,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,949+2.1%
2024$11,705+2.0%
2023$11,477+0.2%
2022$11,450+0.4%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1954