Skip to content

213 Virginia St

Westfield, NJ 07090

Built 2007

Last Sale Price
$690,000
Last Sale Date
Aug 3, 2008

Property Information

Block5709
Lot14
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,253
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$370,700
45%
Improvement Value:$444,700
55%
Total Assessment$815,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,363+2.1%
2024$17,988+2.0%
2023$17,637+0.2%
2022$17,596+0.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$690,000

From:

To:

DeedBook 5726, Page 919NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded8/14/2008

Property Built

Built

Year Built: 2007

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,253DeedBook 5612, Page 719Recorded10/23/2006