Skip to content

120 Sycamore St

Westfield, NJ 07090

Built 1998

Last Sale Price
$770,000
Last Sale Date
Sep 8, 2015

Property Information

Block4911
Lot7
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page---

Building Details

Building Class18
Description2S-VS-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,310
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$419,000
52%
Improvement Value:$381,200
48%
Total Assessment$800,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,021+2.1%
2024$17,652+2.0%
2023$17,308+0.2%
2022$17,268+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$770,000

From:

To:

Sq Ft2,310DeedBook 6084, Page 526Recorded10/9/2015

Property Sale

Sale
$357,500
DeedBook 4734, Page 334

Property Built

Built

Year Built: 1998

Property Sale

Sale
$300,000
DeedBook 4468, Page 197