Skip to content

1818 Boynton Ave

Westfield, NJ 07090

Built 1950

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Sep 19, 2016

Property Information

Block5710
Lot13
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1950

Building Details

Building Class17
Description1S-S-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,680
Acreage0.17

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$369,500
77%
Improvement Value:$109,300
23%
Total Assessment$478,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,783+2.1%
2024$10,562+2.0%
2023$10,356+0.2%
2022$10,333+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 4893, Page 277

Property Sale

Sale
$202,000
DeedBook 4209, Page 95

Property Sale

Sale
$232,000
DeedBook 3532, Page 650

Property Built

Built

Year Built: 1950