Skip to content

129 Boynton Ct

Westfield, NJ 07090

Built 1952

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Feb 9, 2021

Property Information

Block5710
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1952

Building Details

Building Class17
Description1S-B-R-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,485
Acreage0.18

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$373,400
59%
Improvement Value:$255,700
41%
Total Assessment$629,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,167+2.1%
2024$13,878+2.0%
2023$13,607+0.2%
2022$13,576+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$500,000

From:

To:

Sq Ft1,485DeedBook 6403, Page 2469NU CodeEstate / executor (10)Recorded3/3/2021

Property Built

Built

Year Built: 1952