Skip to content

809 Lenape Trail

Westfield, NJ 07090

Built 1972

Last Sale Price
$1,325,000
Last Sale Date
Jul 15, 2009

Property Information

Block603
Lot4
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1972

Building Details

Building Class18
Description2.5S-B-L-AG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,472
Acreage0.6

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$887,400
59%
Improvement Value:$623,900
41%
Total Assessment$1,511,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$34,034+2.1%
2024$33,339+2.0%
2023$32,689+1.8%
2022$32,098+0.4%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,325,000

From: WEINER,ESTELLE,ET ALLS

To: O'HERN, PAUL & CLARISSA

Sq Ft3,472DeedBook 5775, Page 719Recorded8/12/2009

Property Built

Built

Year Built: 1972