Skip to content

801 Lenape Trail

Westfield, NJ 07090

Built 2005

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 1, 2012

Property Information

Block603
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page2005

Building Details

Building Class20
Description2S-F-L
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage6,353
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$835,800
33%
Improvement Value:$1,686,900
67%
Total Assessment$2,522,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,811+2.1%
2024$55,651+4.5%
2023$53,270+0.2%
2022$53,147+0.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$3,550,000

From: GABRIEL,JONATHON

To: ROUSSIN,STEPHEN & CHRISTINA

DeedBook 5586, Page 607NU CodeImproved post-assessment (7)Recorded6/9/2006

Property Sale

Sale
$1,200,000

From: KAPLAN, LAWRENCE I & SUSAN L

To: GABRIEL, JONATHON

Sq Ft3,032DeedBook 5522, Page 384Recorded8/10/2005

Property Built

Built

Year Built: 2005

Property Sale

Sale
$465,000
DeedBook 3915, Page 218