Skip to content

815 Clark St

Westfield, NJ 07090

Built 1923

Last Sale Price
$970,000
Last Sale Date
Dec 15, 2020

Property Information

Block707
Lot24
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1923

Building Details

Building Class18
Description2S-F-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,540
Acreage0.22

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$487,600
59%
Improvement Value:$338,600
41%
Total Assessment$826,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,606+2.1%
2024$18,226+2.0%
2023$17,871+0.2%
2022$17,829+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$970,000

From: MESSINA, FRANCIS J & KATHERINE S

To: TENAGLIA, JOSEPH M & JENNIFER

Sq Ft2,540DeedBook 6395, Page 2547Recorded1/4/2021

Property Sale

Sale
$900,000

From: GOODSTADT, JOSHUA E & COURTNEY J, GOODSTADT, JOSHUA E & COURTNEY J

To: MESSINA, FRANCIS J & KATHERINE S, MESSINA, FRANCIS J & KATHERINE S

Sq Ft2,540DeedBook 6327, Page 2007Recorded6/18/2019

Property Sale

Sale
$900,000

From: KANE, MICHAEL S & LISA J

To: GOODSTADT, JOSHUA E & COURTNEY J

Sq Ft2,372DeedBook 5865, Page 493Recorded6/10/2011

Property Sale

Sale
$708,000

From: KIM, EDWARD & KRISTEN Y

To: KANE, MICHAEL S & LISA J

Sq Ft1,710DeedBook 5347, Page 727Recorded12/4/2002

Property Sale

Sale
$400,000
DeedBook 4625, Page 318

Property Sale

Sale
$204,000
DeedBook 3815, Page 186

Property Built

Built

Year Built: 1923