Skip to content

628 Coleman Pl

Westfield, NJ 07090

Built 1923

Last Sale Price
$1,030,000
Last Sale Date
Apr 20, 2016

Property Information

Block810
Lot5
Qualifier---
CountyUnion
MunicipalityWestfield Town
Tax Map Page1923

Building Details

Building Class18
Description2.5S-VS-L-DG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,584
Acreage0.19

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$457,300
53%
Improvement Value:$412,500
47%
Total Assessment$869,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$19,588+2.1%
2024$19,188+2.0%
2023$18,814+0.2%
2022$18,770+0.4%
Property History

Property Sale

Sale
$1,030,000

From: LINENBERG, DAVID P & LAURA A, LINENBERG, DAVID P & LAURA A

To: CLEEVE, KAREN, CLEEVE, KAREN

Sq Ft2,584DeedBook 6117, Page 89Recorded4/27/2016

Property Sale

Sale
$941,000

From: MCGOVERN, EDWARD & JEANMARIE, MCGOVERN, EDWARD & JEANMARIE

To: LINENBERG, DAVID P & LAURA A, LINENBERG, DAVID P & LAURA A

Sq Ft2,584DeedBook 6024, Page 203Recorded9/29/2014

Property Sale

Sale
$530,000

From: SMITH, JOHN P

To: MCGOVERN, EDWARD

Sq Ft1,835DeedBook 5339, Page 45Recorded10/24/2002

Property Built

Built

Year Built: 1923